10 dokumentinių filmų apie mus supančią aplinką

10 geriausių dokumentinių filmų, kuriuos turi pamatyti dar 2021 metais

LAISVALAIKIS

4 min read

Ilgėjantys vakarai - puiki proga su artimaisiais praleisti žiūrint gerą filmą. Kas yra geras filmas, tai jau labai individualu - visi turi skirtingas nuomones, tuo pačiu visos jos teisingos. Nuo įtraukiančio siužeto ir besikeičiančių istorijos fragmentų iki stiprias emocijas sukeliančių scenų ar sukeliančių ilgus apmąstymus. Atrinkome filmus, kurie turėtų prikaustyti ne vieno žiūrovo dėmesį ir įsitraukti į "butina peržiūrėti" sąrašą 2021 metais. 

Filmas-I-am-GretaFilmas-I-am-Greta
/filmas-seaspiracy /filmas-seaspiracy
/filmas-a-life-on-our-planet/filmas-a-life-on-our-planet
/filmas-kiss-the-ground/filmas-kiss-the-ground
/filmas-mission-blue/filmas-mission-blue
/my-octopus-teacher/my-octopus-teacher
/filmas-a-plastic-ocean/filmas-a-plastic-ocean
/the-true-cost/the-true-cost

1. Public Trust: The Fight for America's Public Lands

Stebėdami gražiai sutvarkytus miesto parkus, pagalvokite ar tikrai matote, tai ką galvojate matantys? Public Trust (liet. Visuomenės pasitikėjimas) įtraukiantis filmas apie Amerikos indėnų kovas prieš vietines didžiausias korporacijas dėl žemių ir laukinės gamtos lopinėlių privatizavimo. Ar tikrai nesame apgaudinėjami gražiais parkų paveiksliukais? 

2. I am Greta

Gretą turbūt žinote visi. Ne tik savo aplinkoje pažįstate, bet esate girdėję būtent apie Gretą Thunberg - šešiolikmetę mergaitę, kuri išdrįso pasaulio lyderiams drėbti nepatogią tiesą apie aplinkosaugos svarbą. Įkvėpianti istorija apie mergaitę, kuri iš nedidelės aktyvistės tapo aplinksaugos veidu ir ambasadore. 

3. Seaspiracy

Jūrą ir vandenyną dievina daugelis. Kaip ir jūrų gėrybes - dažnas delikatesas ant mūsų stalų. Tačiau retas susimąstome apie žmogaus daromą įtaką jūrų gyvūnijai ir ekosistemai. Keli jūros ir vandenynų mylėtojai sukūrė filmo juostą, kuri atkreipia dėmesį į esamą situaciją bei atskleis, deja, ne tokias gražias komercinės žuvininkystės ir laivybos spalvas. 

4. David Attenborough: A Life on Our Planet

Šis filmas - tai šimtamečio vyro pasakojimas apie katastrofiškus gamtos pokyčius, kuriuos teko matyti per savo gyvenimą. Žiūrint filmą, su pasididžiavimu matysime, kokioje nuostabioje planetoje gyvename, kokią nuostabią gamtą turime ir tuo pačiu su karteliu suprasime, kuo rizikuojame savo neapdairiu kasdieniu elgesiu. 

5. Chasing Coral 

Pasinerkime į vandenyno gelmes, lydimi kelių nardymo entuziastų, kurie supažindins su liūdnai pagarsėjusiu rifinių koralu nykimu. Filmas paliks stiprią žinutę, įsimintinus vaizdus bei norą pradėti veikti dabar. 

6. Kiss the Ground

Woody Harrelson'o pasakojimas filme iškelia šių dienų žemdirbystės aktualijas bei daromą įtaką dabartinaims klimato pokyčiams. Įkvepiantis filmas, parodantis, kad išeitis yra. Ir galbūt net nėra tokia drastiška ar sudėtinga? Ji kažkur slypinti po mumis ir yra tokia sena kaip dirvožemis..

7. Mission Blue

Pasakojamas apie okeanografę Sylvia Earle, kuri savo gyevnimą paskyrė vienam paprastam tikslui - apsaugoti vandenynus, taip pat, kaip mes šiuo metu saugome savo žemę. Filmas stebins nuostabiais vaizdais, įkvepiančia istorija ir liudnai šokiruojančia realybe.

8. My Octopus Teacher

Įtraukianti, paprasta, bet tuo pačiu unikali istorija apie videografo ir aštunkojo draugystę. Neįprastas pasakojimas su savomis pamokomis ir gražiais vaizdais įtrauks, net ir didžiausią skeptiką. 

9. A Plastic Ocean

Daugiau nei 20 vietų filmuota video medžiaga, taktiškai ir estetiškai atvaizduoja plastiko daromą įtaką jūrų ir vandenynų ekosistemai bei atkreipia dėmesį kaip tai kenkia ne tik gyvūnams, bet ir žmonėms. Vizuali kelionė po dabartinį vandenyną, išryškinanti plastiko taršos mąstą ir keliamas problemas.  

10. The True Cost 

Kaina, kurią mokame etiketėse ant drabužių, toli gražu neatspindi tikrosios žmonių aukos ir įkainių gaminant drabužius. Filmas be jokios gėdos demonstruoja tikrąją tiesą ir padarinius slypinčius už greitosios mados užukulsių. 

Dokumentinių filmų 10-tukas:

1. Public Trust: The Fight for America's Public Land
2. I am Greta
3. Seaspiracy
4. David Attenborough: A Life on Our Planet
5. Chasing Coral 
6. Kiss the Ground
7. Mission Blue
8. My Octopus Teacher
9. A Plastic Ocean
10. The True Cost